انجمن شرکتهای حمل‌ونقل کالای درون شهری تهرانکارت شناور طرح ترافیک را به چه کسانی واگذار کرده‌اند؟ - انجمن صنفی شرکتهای حمل‌ونقل کالای درون شهری تهران

 با اجرای طرح ترافیک جدید نیز کارت شناور که پایه شکل‌گیری رانت در این زمینه می‌باشد حذف نشد.

برابر اعلام رسمی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، امسال ۱۰ هزار کارت شناور طرح ترافیک توزیع شده که عملکرد آنها مشابه کارت‌های شناوری است که در سال‌های قبل توزیع می‌شد .

در حالی که یکی از مصادیق اشکال طرح ترافیک قدیمی تهران که معاونت ترافیک شهرداری در دوره جدید از آن به‌عنوان یک عامل رانتی بودن این طرح یاد می‌کرد، توزیع کارت‌های طرح ترافیک شناور میان گروه‌های خاص بوده است.

با استفاده از کارت‌ شناور می‌توان با سه خودروی مختلف در یک روز، وارد محدوده طرح ترافیک شد و به همین خاطر عنوان «سیار» یا «شناور» به آنها اطلاق می‌شود.

محسن پورسیدآقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران در زمانی که تغییر طرح ترافیک را کلید زد، به صراحت از کارت‌های شناور به‌عنوان رانت یاد کرد و با تاکید بر اینکه کسانی که سال‌ها رانت خوردند، رانت دادند و از جیب مردم برای خود یارگیری کردند، در حق شهروندان تهرانی خیانت رواداشته‌اند.

وی تصریح کرد: اگر آنها واقعا معتقدند طرح ترافیک قبلی خوب بوده و طرح ترافیک جدید، خیانتی در حق شهروندان است، از ما بخواهند که اعلام کنیم در دوره پیشین چند کارت شناور با حدود قیمت ۵ میلیون تومانی را به‌صورت رایگان پخش کرده‌اند.

با این وجود مدیران ترافیکی جدید تهران در جریان بازنگری در طرح ترافیک جدید این مجوزهای منشأ رانت را حذف نکردند و ۱۰ هزار مجوز سیار  امسال توزیع شد. در روزهای اخیر برخی از خبرگزاری‌ها از خرید و فروش مجوزهای شناور ورود به طرح ترافیک جدید خبر دادند و این در حالی است که فقط دو هفته از اجرای این طرح می‌گذرد. در آگهی‌های فروش طرح ترافیک شناور عنوان می‌شود که مجوزها را به‌عنوان هدیه یا طلب از شخص دیگری دریافت کرده‌اند و به خاطر ارزش ریالی آن، تصمیم به فروش مجوز گرفته‌اند.

اکنون شهرداری باید پاسخ دهد که ۱۰ هزار کارت شناور طرح ترافیک را به چه کسانی واگذار کرده‌اند که سر از آگهی‌های فروشی در آورده‌اند؟ انتظار می‌رود معاونت ترافیک فهرست دریافت‌کنندگان مجوز شناور طرح ترافیک را به تفکیک اشخاص حقیقی و حقوقی اعلام کند تا علاوه بر اینکه از شکل‌گیری بازار سیاه خرید و فروش این مجوزها جلوگیری می‌شود، یک گام به تحقق شعار شهرداری تمام‌شیشه‌ای و شفاف نزدیک‌تر شود.

باز هم بخوانید:

طرح ترافیک جدید همچنان در هاله‌ای از ابهام

اعتراض مالکان وانت‌بارها به وضعیت طرح ترافیک

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجمن شرکتهای حمل‌ونقل کالای درون شهری تهران