انجمن شرکتهای حمل‌ونقل کالای درون شهری تهرانطرح ترافیک جدید همچنان در هاله‌ای از ابهام - انجمن صنفی شرکتهای حمل‌ونقل کالای درون شهری تهران

عدم اطلاع رسانی و شفاف سازی دقیق، بستری را برای اعتراضات و سرگردانی بیشتر شرکتهای حمل و نقل و مالکان خودروهای باری ایجاد کرده است

طرح ترافیک جدید طرحی که همچنان بسیاری از مولفه های آن در هاله ای از ابهام قرار دارند و علی رغم انتقاد و مخالفت هایی صورت گرفته از سوی برخی از اعضای شورای شهر و کمیسیون حمل و نقل این شورا، پلیس راهور و رئیس پلیس تهران عملیاتی شد.
مدیر واحد صدور آرم سازمان ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اجرای طرح ترافیک جدید گفت: آمار دقیقی از میزان ثبت نامی‌های طرح ترافیک جدید در دست نیست و روزانه بر این تعداد افزوده می‌شود.

باز هم وعده شفافیت

  با وجود آنکه پورسید آقایی، معاون و مسئول اصلی نابسامانی های طرح جدید ترافیک از مهیا بودن زیرساخت های اجرای طرح سخن می‌گوید، تاکنون شفاف سازی درباره سهمیه ها و تخفیف ها صورت نگرفته و بسیاری از افراد ثبت نام کننده نیز نتوانستند حساب کاربری خود را برای ورود به طرح فعال کنند! این در حالیست که بازهم معاونت شهرداری تهران وعده شفاف سازی در روزهای آتی را داده است.

حذف اتحادیه و انجمن حمل و نقل درون شهری در اجرای طرح ترافیک جدید

علی‌رغم ادعای مدیران معاونت بار و کالای معاونت حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری نسبت به عدم تصدی گری در مدیریت حمل و نقل کالای درون شهری، متاسفانه بر خلاف گذشته این بار معاونت بار و کالای  حمل و نقل ترافیک خود تشخیص می دهد چه کسانی صلاحیت اجازه ورود به طرح ترافیک را داشته باشند. این در حالی است که شورای شهر در اسفندماه برای اصلاح طرح جدید از این انجمن درخواست نموده بود. به طور قطع حذف انجمن و اتحادیه ها و سهمیه ها به صورت نظارت استصوابی معاونت شهرداری باعث ایجاد رانت و افزایش اعتراضات خواهد شد.

پیشتر نیز پلیس راهور اعلام کرده بود که بهتر است طرح جدید ترافیک همچنان مراحل مطالعاتی را پشت سر بگذارد و برای اجرایی شدن به سال ۹۸  شود ولی اصرار های شهرداری مانع از ایجاد زیرساخت ها و مطالعات دقیق شد تا این طرح به صورت آزمون و خطا پیش برود. سردار مهماندار سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهور استان تهران در نشست رسانه ای با موضوع جزئیات طرح ترافیک سال ۹۷ گفت این طرح قطعا اشکال دارد و ما زمان کمی برای اجرا داشتیم. اما چون مصوبه بود اجرا کردیم و امیدواریم به مرور این نواقص رفع شود.البته تأکید می کنم حتماً در مورد نواقص که از طرف شهرداری و پلیس وجود دارد اغماض به کار می رود و شهروندان جریمه نمی شوند.

مشکل وانت‌بارها همچنان پابرجاست

شهرداری تهران هزینه طرح ترافیک را چندین برابر افزایش داده است و برای وانت بار‌ها مشکل ایجاد کرده است. اعترضات وانت بارها باعث شد تا بار دیگر شهرداری موضوع تجدیدنظر در قیمت ها را و سهیمه ها را مطرح کند. حسینی مکارم؛ سرپرست شهرداری روز ۱۶ اردیبهشت اعلام کرد: اگر برای گروه‌های مختلف ازجمله آژانس‌ها و وانت‌بارها در روند اجرای طرح ترافیک جدید مشکلی پیش بیاید و احساس کردیم که باید تخفیف‌ها و سهمیه‌ها را افزایش دهیم با مشورت شورای شهر تهران احتمال تجدیدنظر را برای خود باز گذاشته‌ایم.

 یک عضو شورا  خطاب به معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران گفته بود: شما همیشه مخالف نظر کارشناسی و کمیسیون هستید و اصل کارتان مخالف‌خوانی است. در مورد طرح ترافیک نیز هرچه گفتیم گوش نکردید و ساز مخالف زدید.

افزایش مشکلات و اعتراضات نسبت به قیمت های نجومی طرح جدید قابل پیش بینی بود ولی گوش شنوایی از سوی شهرداری وجود نداشت تا مانع شکل گیری این رویه شود.

محمد علیخانی در بررسی الزام شهرداری به شناسایی و رفع گره‌های ترافیکی و نواقص هندسی معابر و بزرگراه‌ها خطاب به محسن پورسید آقایی گفته بود: معاون حمل‌و‌نقل شهرداری تهران همیشه نظرات کمیسیون و اقدامات کارشناسی را قبول نمی‌کند و مخالف آن است.اصل و اساس کار پورسید آقایی مخالف‌خوانی است و سر طرح ترافیک هرچه گفتیم گوش نکرد و معاونت حمل‌و‌نقل را تبدیل به معاونت طرح ترافیک کرده است.

قنبرنژاد در رابطه با ارسال پیامک‌های ارشادی برای ورود غیرمجاز شهروندان به محدوده طرح ترافیک بیان داشت: شهروندان تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری فرصت دارند نسبت به تکمیل اطلاعات خود در سامانه tehran.ir اقدام کنند و زمانی که ثبت نام آن‌ها تکمیل و اطلاعات فردی شخص و وسیله نقلیه و عوارض مربوطه بابت شارژ حساب شهروندی پرداخت شود، عوارض تردد از حسابشان کسر خواهد شد و مشمول جریمه‌ نمی شوند.

وی در پایان اظهار داشت: بروز برخی اختلالات در رویه ثبت نام اشخاص امری اجتناب ناپذیر است چرا که این اختلال ریشه در مسائلی همچون پهنای باند و حجم زیاد مراجعات به سایت مربوطه دارد.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجمن شرکتهای حمل‌ونقل کالای درون شهری تهران